Není to tak dávno, co jsem si v jednom nejmenovaném supermarketu zakoupila chleba - čtvrtku chleba, která vypadala nejpřirozeněji, nebyla už předpřipraveně nakrájená, zabalená a obvázaná drátkem, byla jen na místě ukrojená a vložena do mikrotenového sáčku...a označena složením, a to byl ten kámen úrazu. Krom očekávaných ingrediencí chléb obsahoval kukuřičnou mouku, bramborovou kaši, gumu guar a několik látek alibisticky nazvaných jako "zlepšující" - pod tím vším podepsána jedna z největších "pekáren". Tak jsem si řekla a dost a šla jsem to zkusit, tedy nejprve hledat co by se dalo z mých domácích zásob vytvořit. I našla jsem na oblíbeném bloggu Chez Lucie, potažmo pana Cuketky, recept na chléb z bílé pšeničné mouky a droždí. Myslím, že postup i výsledek je shodný s návodem. Textura chlebu je úžasná, jinak mě ale neurazil ani nenadchnul, takže teď už druhý den krmím kvásek a uvidíme :-))
Nicméně zkuste, kdo má v oblibě středmořský typ chleba, jistě přjde k chuti.
Ingredience:
3 hrnky hladké mouky + na podsypávání
1/4 lžičky instatního droždí
1 a 1/4 lžičky soli
1 a 1/2 hrnku vlažné vody
Navíc budete potřebovat litinový hrnec s pokličkou (možná bude stačit i obyčejný či jánské sklo - já litinový hrnec mám, tak jsem jiný nezkoušela)
Do velké mísy nasypeme hladkou mouku, droždí a sůl, přilijeme vodu a lehce promícháme. Mísu přikryjeme potravinářskou fólií a necháme v pokojové teplotě kynout 12 - 18 hodin. Já nechala asi 20 hodin, chléb měl oka jak páv :-)
Vykynuté těsto přemístíme na pořádně pomoučněnou plochu, několikrát přeložíme přes sebe a necháme asi čtvrt hodiny odpočinout. Potom vytvarujeme něco jako kouli (moc mi to nejde) a necháme mezi dvěma pomoučněnými utěrkami kynout ještě dvě hodiny.
Půl hodiny před koncem kynutí dáme litinový hrnec i s poklicí do trouby (rozpálit), kterou nastavíme na 230°C. Těsto rychle přehodíme do rozpáleného hrnce, přikryjeme poklicí a pečeme asi 30 minut. Poklici sundáme a dopečeme do požadované barvy kůrky ještě asi 15 minut.
Žádné komentáře:
Okomentovat